Pagrindinis / Naujienos / Naujienos

Vilniuje įvyko pirmoji Europos kaimo plėtros tinklo tarptautinė mokslinė konferencija

2024-09-16
Vilniuje įvyko pirmoji Europos kaimo plėtros tinklo tarptautinė mokslinė konferencija

2024 m. rugsėjo 11–13 dienomis Vilniuje vyko 20-oji Europos kaimo plėtros tinklo tarptautinė mokslinė konferencija  „Žalioji transformacija Europos kaimo vietovėse“. Į šį renginį susirinko 80 dalyvių iš 14 skirtingų pasaulio valstybių.

 

Tarptautinę konferenciją organizavo Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymo institutas (EKVI) kartu su Europos kaimo plėtros tinklu (ERDN) ir Lietuvos mokslų akademija. Renginys pritraukė mokslininkus ir praktikus, besidominčius žemės ūkio, kaimo plėtros bei bioekonomikos tematika. Dalyviai skaitė daugiau nei 50 pranešimų šiomis temomis, dalinosi savo įžvalgomis, patirtimi ir naujausiomis žiniomis, taip prisidėdami prie aktualių iššūkių analizės ir sprendimų paieškos, susijusių su žaliąja transformacija kaimo vietovėse.

 

Pirmosios dienos metu buvo nagrinėjamos temos, kurių metu pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į mokslinius ir socialinius pasiekimus žaliosios pertvarkos srityje, akcentuojant Europos žaliąjį kursą ir kaimo plėtros tinklų vaidmenį šioje transformacijoje. Taip pat buvo aptarti Lietuvos žemės ūkio iššūkiai bei sprendimai, skirti žaliosios transformacijos įgyvendinimui. Svarbi vieta skirta inovacijoms ir klasterių vaidmeniui žemės ūkio ir maisto sektorių stiprinime, ypatingai akcentuojant inovacijų įtaką ūkių pajamų skirtumams. Be to, dalyviai sužinojo apie finansavimo galimybes per ES programą „Europos Horizontas“, skirtą remti žaliosios transformacijos iniciatyvas.

 

Antroji konferencijos diena buvo skirta pažintinei kelionei po Lietuvos kaimiškus regionus, suteikiant dalyviams galimybę susipažinti su diegiamomis socialinėmis ir ekonominėmis inovacijomis; bendradarbiavimo praktikomis tarp mieste veikiančių verslų ir kaimo gyventojų, teikiant edukacines paslaugas; naujų inovatyvių maisto produktų kūrimu. Šeimos ūkyje „Šironija“ dalyviai susipažino su ūkio istorija bei jo transformacija iš tradicinio pieno ūkio į naujus inovatyvius produktus iš kanapių,  įsigilinant į vietines tradicijas bei meistriškumą. Toliau buvo aplankyta įmonė „Super Garden“, išsiskirianti savo liofilizuotų produktų kokybe ir įvairiapusiškumu – 15 kategorijų produktų asortimentas, taikant naujausias džiovinimo šaltyje technologijas, pelnė pasaulinį pripažinimą. Be to, įmonė neseniai laimėjo Europos kosmoso agentūros skelbtą konkursą ir vystys naują į kosmosą keliausiančių užkandžių receptūrą. Kelionę vainikavo apsilankymas Panevėžio „Siauruko“ siaurojo geležinkelio edukacinėje programoje, kur dalyviai pamatė, kaip bendradarbiauja kultūrines paslaugas teikiančios organizacijos su vietos bendruomene, įtraukdami dalyvius į kultūrines, ekonomines ir socialines iniciatyvas.

 

Trečiąją konferencijos dieną daug dėmesio buvo skirta kitoms aktualioms temoms. Viena jų - kaimo vizijų kūrimas pasitelkiant mokslo, visuomenės ir politikos sąveiką, taip pat žemės ūkio vystymosi tyrimai, atlikti įvairiose Europos šalyse. Pranešėjai aptarė dirbtinio intelekto taikymo žemės ūkyje dabartinę padėtį bei ateities perspektyvas. Be to, akcentuotos socialinės inovacijos, pavyzdžiui, bendruomeninių ūkių modeliai ir kaimo laboratorijos, kurios padeda formuoti politiką ir įtraukti kaimo gyventojus į socialinę bei ekonominę veiklą, stiprinant jų vaidmenį vietos plėtros procesuose.

 

Nuotraukų autorius: Virginija Valuckienė (Lietuvos mokslų akademija)

Galerija