Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas (LAEI) pristato dvidešimt pirmąjį kasmetinį leidinį „Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2019“. Tai vienintelis sisteminis periodinis leidinys apie žemės ir maisto ūkį Lietuvoje, kuriame naudingos medžiagos randa žemės ūkio specialistai ir mokslininkai, ūkininkai ir verslininkai, dėstytojai ir studentai. Juo naudojasi daugelis Lietuvos Respublikos (LR) ministerijų, ambasadų ir kitų valstybinių institucijų.
Leidinyje pateikiama medžiaga apie Lietuvos žemės ir maisto ūkio pasiekimus ir juos lemiančius veiksnius, šalies žemės ir maisto ūkio produktų gamybą bei pardavimus vidaus ir užsienio rinkose ir žemės bei maisto ūkių ir įmonių ekonominės bei gamybinės veiklos pokyčius.
Leidinys ypač aktualus dėl iškeltų Lietuvos žemės ir maisto ūkio problemų bei iššūkių, išskirtų Europos Sąjungos (ES) šalių kontekste. Tai naudinga medžiaga, pasitinkant ES bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) 2021-2027m. programinį laikotarpį, vykstant diskusijoms apie Lietuvos žemės ūkio programinius tikslus, uždavinius ir intervencinių priemonių rūšis.
Svarbus leidinio naujumo aspektas - diskusija apie pridėtinės vertės sampratą: atskleisti šios ekonominės kategorijos skirtumai tarp atskirų ūkio šakų, akcentuojant žemės ūkio sektorių, giliai tyrinėjama bendroji pridėtinė vertė gamintojo požiūriu ir produkto naudingumas bei vartojamoji vertė vartotojo požiūriu. Tikėtina, kad šios naujos įžvalgos apie pridėtinę vertę visus besidominčius ekonomika privers mąstyti daugiau holistiniu, daugiafunkciniu ir tvarumo aspektais.
Siekiant išsaugoti pagrindinių rodiklių ir jų tendencijų lyginimo galimybę, visose apžvalgose duomenys pateikiami laikantis bendros metodologijos ir struktūros. Leidinyje daugiausia pateikti penkerių metų laikotarpio žemės ir maisto ūkio plėtros rodiklių pokyčiai, ypatingą dėmesį skiriant 2019 m. rezultatams, išskyrus apžvalgas „Techniniai ištekliai“ bei „Ūkių ekonominės veiklos pokyčiai“ (2019m. respondentinių ūkių tyrimų rezultatai bus tik metų pabaigoje).
Šis leidinys parengtas pagal Lietuvos statistikos departamento, Eurostato, Europos Komisijos (EK), Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC), Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), viešosios įstaigos (VšĮ) „Ekoagros“ statistinę informaciją ir LAEI tyrimų rezultatus (Ūkių apskaitos duomenų tinklo (ŪADT), Žemės ūkio ekonominių sąskaitų ir kt.). Kaip ir kiekvienais metais, naudotasi kai kuriais išankstiniais 2019m. statistiniais duomenimis. Galutiniai ekonominiai ir finansiniai rezultatai atsispindės vėliau išleistuose Lietuvos statistikos departamento leidiniuose ir kitų metų LAEI leidinyje.
Nuoširdžiai dėkojame minėtų institucijų vadovams ir darbuotojams už operatyviai pateiktą statistinę informaciją ir patarimus. Leidinio autoriai tikisi, kad medžiaga bus naudinga visiems, kas domisi Lietuvos žemės ir maisto ūkio aktualijomis, ir laukia Jūsų, gerbiami skaitytojai, atsiliepimų.
© Cituojant būtina nurodyti šaltinį ir interneto svetainės adresą.
Lietuvos žemės ir maisto ūkis 2019. Autorių kolektyvas: R. Melnikienė - vadovė… [et. al.]. - V.: Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas, 2020. - 214 p.; iliustr., lent., reziumė (angl.), ISSN 2029-4980 (online), ISSN 1822-5101.