Pagrindinis / Naujienos / Naujienos

Įgyvendintas 3-iasis HORIZON 2020 projekto SHERPA ciklas

2022-09-27
Įgyvendintas 3-iasis HORIZON 2020 projekto SHERPA ciklas
sherpa.jpg

LSMC Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto mokslininkės apibendrino įžvalgas dėl antreprenerystės ir socialinės ekonomikos, „teisingos“ transformacijos, o taip pat trumpųjų ir tvarių tiekimo grandinių vystymo Lietuvoje.

 

Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos HORIZON 2020 projekto “SHERPA – Sustainable Hub to Engage into Rural Policies with Actors” (liet. „Tvarumo centrai įtraukiai kaimo politikai“) veiklos jau reziumuoja 3-iojo projekto įgyvendinimo ciklo rezultatus.

 

Šiuo metu Europoje veikia 40 SHERPA suinteresuotųjų veikėjų platformų (angl. Multi-Actor Platform, MAP), kurių kiekviena 2022 m., t.y. 3-iojo projekto įgyvendinimo ciklo metu, dirbo vienoje iš 4 temų:

1. Kaimiškųjų vietovių socialinė dimensija;

2. Skaitmenizacija, sumanūs kaimai, įskaitant kaimo–miesto ryšius;

3. Žemės naudmenų planavimas klimato kaitos kontekste;

4. Antreprenerystė ir socialinė ekonomika, „teisinga“ transformacija, įskaitant tvarias vertės grandines.

 

Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimo vystymo institutas kartu su SHERPA ekspertais 2022 m. gvildeno 4-ąją temą.

 

Š. m. rugsėjo 22 d. įvyko šio 3-iojo SHERPA projekto ciklo įgyvendinimą Lietuvoje reziumuojantis nuotolinis ekspertų susitikimas. Susitikimo metu pristatyta 2022 m. gegužės 19 d. mokslinė praktinė konferencija „Antreprenerystė ir socialinė ekonomika regionuose: poreikiai, iššūkiai ir būtina mokslinė-praktinė bei politinė intervencija“ ir vykusios ekspertų diskusijos bei šiuo pagrindu vėliau atliktų tyrimų rezultatai dėl antreprenerystės ir socialinės ekonomikos, „teisingos“ transformacijos (angl. just transition) bei trumpųjų ir tvarių tiekimo grandinių vystymo. Remiantis atliktais tyrimais, apibendrinti šie pagrindiniai aspektai:

  • Kokie šiandien yra Lietuvos iššūkiai ir poreikiai, susiję su antrepreneryste ir socialine ekonomika regionuose ?
  • Kokios yra Lietuvos kaimo „varomosios jėgos“ ir kaip „sumanieji“ kaimai ir „sumanieji“ sprendimai gali prisidėti?
  • Kokias politikos priemones reikalingos vietiniu, regioniniu ir (arba) nacionaliniu lygiu?
  • Kokios yra žinių spragos? Kokius tyrimus reikėtų atlikti antreprenerystės ir socialinės ekonomikos srityse Lietuvoje?

Šių tyrimų ir diskusijų pagrindu parengtas Lietuvos pozicijos dokumentas netrukus keliaus į SHERPA koordinuojačią komandą, po tematinio apibendrinimo pasieks Europos Komisiją, ir tai bus indėlis į Europos ilgalaikę kaimo vietovių viziją.

 

2023 m. MAP‘ai bus kviečiami aptarti vieną unikalią temą, orientuotą į „valdymą kaimo vietovėse“, siekiant pasimokyti iš SHERPA rezultatų.

SHERPA projektas apima H2020 Koordinavimo ir Paramos veiksmų schemą „RUR-01-2018-2019 – D Kaimo visuomenės-mokslo-politikos centrai“ (sutarties Nr. 862448).

Bendras projekto biudžetas yra 5 mln. eurų. Projekto trukmė – 4 metai.

Išsamesnė informacija apie projektą: https://rural-interfaces.eu/.

 

Projekto koordinatorė Lietuvoje dr. Živilė Gedminaitė-Raudonė.

tel. (8 5) 261 7071, el.p. zivile.gedminaite@ekvi.lt;

tel. (8 672) 00413, el.p. rita.lankauskiene@ekvi.lt.

 

© Nuoroda į šaltinį yra būtina.

Galerija